Kategorie
Blog

Jak ćwiczyć angielski z dziećmi w domu?

W nauce języków obcych powtarzanie to klucz do sukcesu, bo dopiero to, co zapisze się w pamięci długotrwałej dziecka, zostanie tam na dłużej. Zatem jak możemy utrwalać z dzieckiem w domu, nawet gdy nie znamy dobrze angielskiego?

Nic prostszego, wystarczy, że wprowadzimy do naszej codziennej rutyny kilka prostych sposobów, a efekty pojawia się same :]

A oto co przetestowałam z moim dzieckiem w domu – działa!

 1. Wspólne śpiewanie
  Dla młodszych dzieci świetnie sprawdzą się piosenki, stwarzają one fantastyczną okazję, by poznać język w praktyce: utrwalić znajomość słówek, zdań i zwrotów, osłuchać się z melodią i rytmem języka. Wielokrotne powtarzanie tekstu to jedna ze skuteczniejszych technik pamięciowych. Angielskie piosenki dają ogromne pole do popisu, a powtórki nie stają się nudne. Można bowiem śpiewać razem z wykonawcą, śpiewać w tandemie lub grupie z podziałem na głosy, łączyć odtwarzanie tekstu z gestami lub wymyślonymi układami choreograficznymi albo kręcić własne teledyski.
 2. Rymowanki i wierszyki
  Zabawne lub absurdalne wierszyki angażują dziecięcą wyobraźnię, poczucie humoru oraz ułatwiają zapamiętywanie rymów i rytmów. Recytowanie czy wyśpiewywanie angielskich rymowanek, połączone ze śledzeniem tekstu umożliwia zapamiętanie nie tylko brzmienia wyrazu, lecz także jego poprawnego zapisu graficznego. Zabawa z rymowankami może mieć wiele wariantów, np. odgadywanie rymów, wymyślanie własnych, pokazywanie ich za pomocą gestów lub robienie śmiesznych min przy recytowaniu.
 3. Zgaduj zgadula
  Zagadki obrazkowe do nauki angielskiego będą idealne dla dzieci uwielbiających łamigłówki. To świetny sposób na naukę języka wykorzystujący codzienne sytuacje i dialogi. Dzięki obrazkom dzieci uczą się również wnioskować o znaczeniu słów z kontekstu. Zagadki angielskie mogą wprowadzać element zaskoczenia bądź rywalizacji. Stwarzają bowiem doskonałą okazję, by przepytywać innych oraz testować własny refleks, a nawet błyskotliwość odpowiedzi. W ten sposób starsze dzieci, które potrafią już samodzielnie czytać, utrwalają poprawną pisownię, a także ćwiczą wymowę.
 4. Czytaj i porównuj
  Dobrym pomysłem na naukę jest proponowanie książek dwujęzycznych. Ten sposób nauki pozwala porównywać teksty, tropić znaczenia oraz tłumaczyć słowa z jednego języka na drugi. Samodzielny wysiłek odgadywania sensu słów rozwija motywację wewnętrzną do nauki i umożliwia odkrycie zalet płynących ze znajomości języków obcych. Jeśli dodatkowo do książki dołączone są nagrania słówek i/lub zdań, dziecko ma szansę osłuchać się z poprawną wymową. Podobne rezultaty można osiągnąć w zabawie z książeczkami do nauki angielskiego dla dzieci lub słownikami obrazkowymi dla dzieci. To świetny sposób, by poznać podstawowe słownictwo, proste zdania i zwroty. Obrazki oraz podpisy w dwóch językach dopełniają się oraz pomagają dziecku oswoić się z językiem.
 5. Wykorzystuj metodę czytania globalnego
  Słówek języka obcego można uczyć się również metodą czytania globalnego. Karty obrazkowe do angielskiego z podpisami w języku obcym pozwalają utrwalić skojarzenie ilustracji z zapisem słówka, a także jego poprawną wymowę, gdy do zestawu dołączone są nagrania native speakera lub profesjonalnego lektora. Zestawy kart warto wykorzystywać w zabawach badawczych, których celem jest poznawanie otaczającego świata.
 6. Rozmawiaj z dzieckiem o podstawowych czynnościach
  Uwielbiane przez dzieci zabawy tematyczne, np. w gotowanie, sklep czy lekarza, to świetny sposób, by poznać frazy używane w codziennej komunikacji. Komponowanie  różnorodnych potraw z nazywaniem składników i poszczególnych czynności w kuchni oraz poznawanie asortymentu sklepów wielobranżowych to naturalny sposób przyswajania słówek. Zabawy można organizować we własnej kuchni lub podczas wspólnych zakupów. Z pomocą przychodzą również rodzinne gry planszowe do nauki angielskiego oferujące wiele wariantów rozgrywek, także ze słówkami obcymi.
 7. Skacz, wąchaj, dotykaj, bo dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami
  Aby pomóc im w nauce języka obcego, stwarzaj okazje do zabaw sensorycznych. Opowiadaj dziecku o swojej radości, gdy skaczecie po kałużach, zachęć malucha, by powąchał przyprawy i zioła, a potem narysował je i podpisał (z pomocą rodzica lub opiekuna), baw się z dzieckiem w rozpoznawanie kształtów przedmiotów, np. tylko za pomocą dotyku, gdy maluch ma zakryte oczy lub przedmiot jest dla niego niewidoczny.
 8. Wykorzystuj gry planszowe i towarzyskie
  Rywalizacja to świetny sposób, by wzbudzić pozytywne emocje, które ułatwiają naukę tego, co nowe. Najlepsze są takie gry do nauki angielskiego dla dzieci, które łączą różnorodne metody, np. zabawy obserwacyjne z rozwiązywaniem zagadek. Ponadto gry ćwiczą nie tylko pamięć i koncentrację, lecz także rozwijają umiejętności społeczne, m. in. współpracę.
 9. Pokazuj i opowiadaj
  Wykorzystuj do zabawy karty do gry w kalambury lub karty obrazkowe przeznaczone specjalnie do nauki języka obcego. Możecie bawić się w pokazywanki, rysowanki lub tworzyć z nich historyjki obrazkowe. Można zachęcić dziecko, by ułożyło własne podpisy do kart i wymyśliło na ich podstawie opowiadanie.
 10. Rozwijaj zainteresowania
  Zachęć dziecko do rozwijania swoich pasji, również językowych. Pokaż mu rzetelne źródła wiedzy w języku obcym. Szukajcie informacji dotyczących jego zainteresowań. Obejrzyjcie film lub bajkę z lektorem i napisami, wysłuchajcie ciekawej audycji w radiu. Pokaż dziecku korzyści z nauki języka obcego oraz zachęć je do samodzielnych poszukiwań.

Co jeszcze jest bardzo ważne?

 1. Bądź elastyczny
  Dzieci nie będą się skupiać, kiedy są bardzo zmęczone, rozkojarzone lub źle się czują. Niech energia i samopoczucie dziecka będą Twoim przewodnikiem — czasami będziesz musiał przenieść „Czas na angielski” na później lub nawet zrobić sobie jednodniową przerwę.
 2. Dobierz angielskie tematy, które zainteresują Twoje dziecko
  Dobrą metodą by sprawić, aby dziecko czekało z niecierpliwością na naukę mówienia po angielsku, jest wykorzystanie tematów, które już je interesują. Zacznij od poznania zainteresowań Twojego dziecka, a będziesz wiedzieć, które gry, piosenki czy ćwiczenia zmotywują je do nauki. Na przykład, jeśli Twoje dziecko uwielbia psy, możesz przeczytać mu „101 dalmatyńczyków” przed snem lub możecie obejrzeć razem bajkę w wersji animowanej w niedzielny poranek. Następnie podczas „Czasu na angielski” możesz nauczyć dziecko różnych słówek, takich jak barkpuppy i paws (szczekać, szczenię i łapy) i zachęcić dziecko do wykorzystania tych wyrazów w zdaniu. Jeśli skoncentrujesz się na temacie, który interesuje Twoje dziecko, będzie mu o wiele łatwiej się skupić!
 3. Wykorzystuj rekwizyty, gesty i odpowiednią mimikę
  Używaj rekwizytów i wykorzystuj gesty oraz odpowiednią mimikę, aby zwrócić na siebie uwagę dziecka i zainteresować go nauką słówek. Rekwizyty to przedmioty, które dziecko może zobaczyć i dotknąć. Jeśli mówisz słowo spoon, podając dziecku do ręki łyżkę, natychmiast w jego głowie stworzy się automatycznie związek między słowem i przedmiotem. Młodsze dzieci lubią trzymać i dotykać różne rzeczy, a także imitować (kopiować) Twoje ruchy.
 4. Nie daj się zwariować gramatyce
  Jak zareagować, jeśli Twoje małe dziecko zrobiło błąd gramatyczny (dzieci często je popełniają). Czy za każdym razem powinno się je poprawiać? Niewielkie błędy można puścić mimo uszu i w zamian pozwolić dzieciom na swobodne wyrażanie się. Nie oznacza to, że nie powinno się poprawiać dzieci w ogóle. Czasami warto to zrobić, ale nie skupiajmy się za bardzo na wytykaniu im błędów. Zbyt częste poprawianie może skutkować utratą zainteresowania i niechęcią do mówienia po angielsku.
 5. Spróbuj być cierpliwy
  Nawet jeśli zapomną, czego uczyły się wczoraj, lub popełniają te same błędy. Dzieci często uczą się przez powtarzanie. Jeśli będziesz powtarzać słowo lub strukturę gramatyczną dostatecznie często, istnieje szansa, że nauczą się ich poprawnej formy w sposób naturalny.
 6. Poszukaj okazji do nauki angielskiego w ciągu dnia
  Wyszukuj okazje do przemycenia nowego słownictwa w ciągu dnia. Na przykład, jeśli często zabierasz dziecko na spacery do parku, pokazując mu ptaki, owady, zwierzęta czy drzewa, możesz nauczyć je interesujących słów. Ciekawym sposobem na przykucie uwagi dziecka i nauczenie go nowych słówek jest pokazanie mu czegoś atrakcyjnego. „Chodź, zobacz, tu jest butterfly na liściu! Ale jest piękny!” Dziecko może wtedy zapytać o to, co to jest butterfly, co stanowi idealną okazję do wprowadzenia nowych słówek, takich jak insect, bug, wings itd. Regularna nauka wpleciona w codzienność sprawia, że angielski staje się częścią życia dzieci, a ćwiczenie angielskiego i nauka nowych słówek odbywa się w atmosferze relaksu i zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.